Néha a mindfulness kifejezés egy kicsit ezoterikusnak tűnhet, de semmi köze hozzá.
“Ne a múlton merengj, ne álmodozz a jövőről, elméddel koncentrálj a jelen pillanatra.”
Eredete a buddhizmusból származik, ahol az éberség alapvető meditációs gyakorlat. Ezek szerint az embernek a létet testével, érzéseivel és szellemével kell szemlélnie. Hosszú távon ennek a „szenvedéstől való megszabadulás” célját kell szolgálnia – ez a buddhista tanítások központi témája. Ez a jelen tudatos megfigyelésére és elfogadására irányuló képzésen keresztül történik anélkül, hogy értékelné azt. Jobban megismerjük önmagunkat, érzéseinket és gondolatainkat, és ezzel a módszerrel több boldogságot és elégedettséget érhetünk el életünkben. Kiélesednek az érzékek, jobban érzékeljük testünket, gondolatainkat és környezetünket. És ennek pozitív és stabilizáló hatásai vannak elménkre és pszichénkre.
Ő fejlesztette ki az MBSR (= Mindfulness-Based-Stress-Reduction) orvosi éberségi tréninget , amely a mindfulness segítségével történő stresszkezelés módszere . Az MBSR-t tudományosan kutatták, és Németországban és az Egyesült Államokban számos pszichológiai és fizikai probléma kezelésére használják, például pszichoterápiában és krónikus fájdalom kezelésére.
A mai rohanó világban – a gyors fejlődéssel és a velünk szemben támasztott növekvő igényekkel – sokszor egyre stresszesebbnek érezzük magunkat, és olykor egy mókuskerékbe kerülünk, amelyben egyre gyorsabban kell futnunk.
De a személyes krízisek és a sorscsapások is hozzátartoznak az élethez, és gyakran túlterheltnek érezzük magunkat, elárasztanak bennünket az érzelmeink, és emiatt szenvedünk.
Sajnos általában keveset tudunk változtatni az adott körülményeken – de a mi kezünkben van, hogyan kezeljük ezeket. Mert gyakran a legnagyobb stresszt a saját gondolataink és érzelmeink jelentik, és nem maguk a körülmények.
Például állandóan a jövő miatt aggódunk, elképzeljük a legrosszabb drámákat, újra és újra átélünk nyomasztó érzelmeket vagy helyzeteket a múltból. És miközben folyamatosan a múltban vagy a jövőben gondolkodunk, teljesen elfelejtünk itt és most élni, és egyszerűen tudatosnak és elégedettnek lenni az adott pillanatban.
Ahelyett, hogy abban reménykednénk, hogy majd valamikor jobb idők jönnek, sokkal fontosabb, hogy minden pillanatban sokkal inkább tudatosan éljük jelenlegi életünket. Mert ez az egyetlen dolog, amire igazán befolyásunk van, amit formálhatunk és élvezhetünk.
De hogyan tanulhatom meg az éberséget, és milyen éberségi gyakorlatok vannak? És hogyan illeszthetem be őket a mindennapjaimba? – valószínűleg most ezen tűnődsz. Tippjeinkkel szeretnénk segíteni abban, mire kell figyelned a mindennapi életben:
Természetesen számtalan könyv és útmutató létezik a témában, amelyeket megvásárolhatsz, hogy elmélyítsd tudásodat. Újra és újra kínálnak szemináriumokat és workshopokat a mindfulness tárgykörében.
De ha itt és most szeretnéd elkezdeni, íme tippjeink és rituáléink, hogyan vészeld át tudatosan a napot:
Ahelyett, hogy az okostelefonok, a tévé vagy az újság elterelné a figyelmünket, újra meg kell tanulnunk igazán sok érzékszervvel élvezni az ételeket és több időt szánni rá. Ez azzal is jár, hogy az ember lassabban eszik, és jobban odafigyel az ételre. Arra is ügyelj, hogy elég sokáig rágj, mert az sokkal egészségesebb! Tipp: itt többet megtudhatsz az egészséges életmódról.