DRKH

Előzd meg szervezeted túlsavasodását bázikus ételekkel

A test – vagy inkább az anyagcserénk – olyan, mint egy erőmű. A táplálékkal bevitt anyagokat elégeti, energia keletkezik, és ezáltal létfontosságú funkciók, folyamatok mennek végbe.

“Erőművünket” igyekszünk sok gyümölccsel és zöldséggel táplálni, és ügyelünk arra, hogy a friss levegőn mozogjunk. Sajnos az egészséges és kiegyensúlyozott életmódot néha nem sokáig tartjuk a viharos hétköznapokban.

Ekkor szervezetünknek kemény munkát kell végeznie, hogy egyensúlyba hozza a savak és bázisok arányát. A bázikus étrendre összpontosítva támogathatjuk a szervezetet és annak a nagyon hatékony pufferrendszerét. Ezek olyan élelmiszerek, amelyeket a szervezet bázisokká alakít át az anyagcsere folyamatán, és amelyek segítenek semlegesíteni a felesleges savakat. Alkalmazhatunk bázikus étrend-kiegészítőket is. Az alapböjt egyre népszerűbb a sav-bázis rendszer egyensúlyba hozása érdekében.

Bázikus étrend a savtalanításhoz

Az egészséges, kiegyensúlyozott bázikus étrend pozitív hatással van a szervezet sav-bázis egyensúlyára. Ezért ügyelj a bázikus ételeket tartalmazó étrendre. Ezek segítenek megelőzni a látens túlsavasodást. Az élelmiszereket erősen bázikus és közepestől gyengén bázikus kémhatású ételekbe lehet besorolni.

Bázikus ételek

Ha különböző diétákkal foglalkozol, mindig találkozhatsz bázikus ételekkel. De mit kapsz a bázikus étrendtől vagy akár az alapböjttől? Az előnyök magukért beszélnek: Szervezetünk képes “túlsavasítani” a túl savas ételeket, amit a természetgyógyászat a korai öregedés és a krónikus betegségek lehetséges okának tekint. Ennek megfelelően nagyon fontos a szervezet sav-bázis háztartásának egyensúlyban tartása. A bázikus ételeket tartalmazó étrend csökkentheti a túlsavasodást.

A bázikus kúrát általában nem szabad 10-14 napnál tovább végezni, mivel az ekkor éri el a szervezetre gyakorolt ​​maximális hatást. Ezután csökkentsd az étrend lúgos részét 70-80%-ra, és 20-30%-ban támaszkodj az egészséges és savas ételekre, például zabpehelyre, diófélékre és hüvelyesekre. A hüvelyesek nem sorolhatók a bázikus vagy savas ételek közé: a zöldbab erősen bázikus, míg a borsó és a szárított lencse (zöld és barna) savas. Most megtudhatod, mely egyéb élelmiszerek számítanak bázikusnak.

A bázikus élelmiszerek listája

Összeállítottuk ezt a listát, hogy áttekintést kapj arról, hogy mely élelmiszerekre támaszkodhatsz a bázikus étrendedben. Több a bázikus étel, mint gondolnád, így változatosan étkezhetsz finom és savszegény ételekből.

Bázikus és alacsony savtartalmú gyümölcsök

A bázikus gyümölcsök néhány olyan gyümölcsfajtát tartalmaznak , amelyek változatossá és színessé teszik a bázikus étrendet. A citrom például bázikus, bár savas ízétől ezt nem is gondolnánk. Ezenkívül az ilyen típusú gyümölcsök is bázikusak, ezért tökéletesek az alacsony savtartalmú étrendhez:

Bázikus zöldségek

Az alapzöldségek mennyisége is lenyűgöző. Szinte bármilyen típusú zöldség díszítheti tányérodat, különösen:

Néhány gomba és gyógynövény is a különösen erősen bázikus ételek közé tartozik, például a rókagomba, a gomba vagy a siitake. Az alapvető gyógynövények között van például a petrezselyem, a bazsalikom, a csalán és a rozmaring.

Melyek a bázikus diófélék?

Nem mindegyik, de sok dióféle is a bázikus élelmiszerek közé tartozik. Ilyen például a mandula, a brazil dió és a finom karácsonyi vásári klasszikus, a gesztenye. A diómag is bázikus, de csak akkor, ha nagyon friss. Egyes magvak, például a napraforgómag, a lenmag és a kendermag szintén bázikusak.

Bázikus tejalternatívák

A tejalternatívák egyre több ember számára részei a mindennapi táplálkozásnak, néhány közülük könnyen beilleszthető az alapétrendekbe is, mint például a mandulatej vagy a kókusztej.

Érdekesség:

A legtöbb savanyú ízű étel bázisképző reakciót folytat a szervezetben. Így citrommal, lime-mal vagy naranccsal is főzhetsz, vagy a frissen facsart levét is hozzáadhatod a vízhez.

Szervezetünknek jót tesz, ha testsúlykilogrammonként legalább 30-50 milliliter folyadékot iszunk naponta (ez 70 kilogrammos testsúly esetén két-három liter). Ajánljuk a bázikus gyógyteákat vagy a szénsavmentes ásványvizet. Ha lehet, kerüld a szénsavas vizet. A benne lévő szénsavnak köszönhetően ez további savat jelent szervezetünk számára. A holisztikus étrend részeként keserű ételeket is fogyaszthatsz, például articsókát, grapefruitot vagy cikóriát. A bennük található keserű anyagok pozitív hatással lehetnek az általános közérzetre.

A bázikus étrend másik referenciapontja az úgynevezett PRAL táblázat (potenciális vesesavterhelés), amely felsorolja a különböző élelmiszerek savterhelését.¹

Ami kibillentheti a szervezet egyensúlyát

Ha jót akarsz tenni a szervezetednek, akkor tanácsos kerülni az alkoholt és a nikotint. Fogyassz kevesebb savképző ételt, mint például fehérje, zsír, gabonafélék, kávé vagy cukor.

A szervezet "savtalanítása":
Mi segíthet a bázikus étrenden kívül

Mi tesz még jót a testünknek, elménknek és lelkünknek? Hogyan tudjuk harmonizálni sav-bázis egyensúlyunkat? Különösen tanácsos a testmozgást beépíteni a mindennapi életbe és elkerülni a stresszt. Az olyan állóképességi sportok, mint a kerékpározás vagy a kocogás azért alkalmasak, mert pozitív hatással vannak az általános közérzetre, így csökkenthetik a stresszszintet.

Ha úgy érzed, hogy a sav-bázis anyagcseréd nem működik megfelelően, vagy csak támogatni szeretnéd azt kemény munkájában, akkor étrend-kiegészítőket is használhatsz.

1 Vormann, Jürgen: Säure-Basen-Balance: Der Kompass für mehr Vitalität und Wohlbefinden.
München: GRÄFE UND UNZER Verlag 2016. S. 28.

Ezek a termékek is érdekelhetnek Téged

Bitterstern gyógynövényes cseppek 50 ml

Az eredeti Bitterstern 17 értékes gyógynövénnyel.

Bitterstern gyógynövényes cseppek 10 ml

Az eredeti Bitterstern 17 értékes gyógynövénnyel.

Bitterstern Bitterfein szopogató pasztillák (90 darab)

Gyümölcsös-enyhe kesernyés ízélmény.